Čo je faktoring a kedy sa oplatí?
Ak podnikáte alebo máte vo firme na starosti financie, určite viete, aké je dôležité mať pod kontrolou cash flow. Zároveň si určite uvedomujete, že na Slovensku je neplatenie faktúr načas stále veľmi častým javom, a tak sa pre nezodpovednosť vašich klientov môžete s firmou ľahko dostať do problémov s financovaním prevádzky a nemožnosti investovať. Jedným z riešení týchto problémov je aj finančný nástroj nazývaný faktoring.
Trápia vás faktúry nezaplatené včas?
Každý kto podniká by vám vedel potvrdiť, že platobná disciplína na Slovensku nie je práve na vysokej úrovni. Dostať za svoje služby alebo tovar zaplatené včas nie je vôbec bežné, pričom v tom lepšom prípade sa k fakturovanej sume dostanete aspoň po dátume splatnosti, v tom najhoršom sa k nej nedostanete vôbec. Nízka platobná disciplína je tak zároveň dôvodom, prečo veľa podnikateľov využíva mimosúdne vymáhanie pohľadávok.
Ako sme už spomenuli v úvode, nezaplatené faktúry zo strany odberateľov vám dokážu podnikanie poriadne skomplikovať. Peniaze, ktoré by ste inak mali k dispozícii a mohli s nimi nakladať jednoducho nemáte, a tak klesá aj vaša platobná schopnosť. Za finančnými problémami vo firme ale netreba hľadať vždy iba problém s platobnou disciplínou odberateľov. V niektorých segmentoch je pomerne bežná dlhá splatnosť faktúr. Typickým príkladom je nákladná doprava, logistika, prípadne veľkoobchodný predaj, kde je štandardom splatnosť faktúr aj vyše 30 dní.
Faktoring ako riešenie nezaplatených faktúr
Faktoring predstavuje formu krátkodobého financovania prostredníctvom predaja pohľadávky externej spoločnosti, ktorá sa na odkúpenie a správu tohto druhu pohľadávok špecializuje. Spravidla ide o nezaplatené faktúry, pričom táto strana sa v celom vzťahu nazýva aj faktor, resp. faktoringová spoločnosť.
Celý proces môžeme zjednodušene popísať tak, že vy ako klient postúpite pohľadávku spočívajúcu v nezaplatenej faktúre faktoringovej spoločnosti, ktorá vám ju prakticky okamžite preplatí. Nedostanete však celú fakturovanú sumu ale spravidla len jej väčšiu časť, povedzme že 80 % až 90 % fakturovanej sumy. Zvyšok vám faktor doplatí po tom, ako bude predmetná faktúra uhradená.
Vyššie popísaný spôsob spolupráce je iba jeden z mnohých, existujú totiž rôzne variácie a ďalšie podmienky, ktoré si s faktoringovou spoločnosťou dohodnete vo faktoringovej zmluve. Ešte pred začatím spolupráce počítajte s tým, že faktoringová spoločnosť bude zisťovať vašu finančnú situáciu, počet stálych klientov a tiež ich platobnú schopnosť. Ak splníte limity faktoringovej spoločnosti, dohodnete si podmienky a spíšete zmluvu. Následne už len informujete všetkých odberateľov o postúpení pohľadávok, resp. o ich platení faktorovi a následne môžete od faktoringovej spoločnosti čerpať finančné prostriedky.
Ako sme už spomenuli, v prípade uhradenia celej sumy na faktúre vám faktor doplatí zvyšok k sume poskytnutej pri postúpení pohľadávky. Existuje však rozdiel medzi regresným a bezregresným faktoringom. Ak odberateľ faktúru neuhradí, pri regresnom faktoringu znášate po uplynutí určitého času (napríklad po troch mesiacoch) opätovné riziko nezaplatenia vy. Ak si ale dohodnete bezregresný faktoring, riziko z nezaplatenia bude stále znášať faktoringová spoločnosť (stáva sa aj vlastníkom pohľadávky), kým vy sa budete podieľať spoluúčasťou vo výške spravidla 10 % až 20 %.
Výhody a nevýhody faktoringu
Hlavnou výhodou faktoringu je už spomínaný okamžitý prísun peňazí do firmy. Ako spoločnosť sa tak vyhnete problému s nedostatkom hotovosti na krytie svojich záväzkov. Ďalšou výhodou je prevod rizika nezaplatenia na faktoringovú spoločnosť a v určitých prípadoch sa vyhnete časovo náročnému vymáhaniu pohľadávok, keďže ho podľa dohody môže zabezpečiť faktoringová spoločnosť. Faktoring prispieva k lepšiemu cash flow a umožní vám lepšie sústrediť na podnikanie.
Ako každá forma financovania, aj faktoring môže byť spojený s určitými nevýhodami. Treba si uvedomiť, že ide o platenú službu a faktoringová spoločnosť si od vás bude pýtať nielen úrok, ale aj faktoringový poplatok, spravidla na úrovni 1 % z fakturovanej sumy. Ďalšou potenciálnou nevýhodou je strata záujmu zo strany odberateľov, najmä ak bude faktoringová spoločnosť pri vymáhaní pohľadávok postupovať príliš agresívne. Netreba zabúdať ani na to, že ak bude bonita vašich odberateľov príliš nízka, faktoringová spoločnosť prefinancovanie odmietne, takže so skutočne „problémovými zákazníkmi“ vám nepomôže.
Napriek nevýhodám uvedeným vyššie ale stále platí, že faktoring je vhodným riešením pre mnohé menšie firmy s pravidelnými a opakovanými dodávkami odberateľom, a to najmä v tzv. rýchloobrátkových segmentoch. Ak máte problémy s cashflow a sami bojujete s platením svojich záväzkov, tak práve faktoring môže byť jednoduchou a rýchlou cestou k potrebným finančným zdrojom. Vždy je však potrebné využitie faktoringu dôkladne zvážiť s ohľadom na vaše špecifické potreby.