Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Platobný rozkaz prakticky

Nespláca vám dlžník pôžičku, odberateľ ani po upomienkach neuhrádza faktúru, prípadne vám niekto dlží peniaze z iných dôvodov? Jedným zo spôsobov, ako sa k svojim peniazom dostať je podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu. Čo je platobný rozkaz a aké má účinky v praxi?

Ak vám niekto dlží peniaze, situáciu treba riešiť čo najskôr. Prvým krokom by mala byť upomienka odoslaná elektronicky, alebo ešte lepšie, doporučene poštou aby ste prípadne pomocou doručenky mali potvrdenie prijatia zásielky príjemcom. Problém nastáva, ak sa výzvy stávajú neúčinné, ignorované a máte pocit, že dlžník sa pred vami zatajuje.

Dostupnou a často veľmi výhodnou možnosťou je mimosúdne vymáhanie pohľadávok. Obrátiť sa však môžete aj na miestne príslušný súd a podať návrh na vydanie platobného rozkazu. Rovno ale treba dodať, že hoci ide o zjednodušené a aj rýchle konanie, vôbec nemáte istotu, že súd platobný rozkaz aj vydá. Na tento typ súdneho rozhodnutia sme sa pozreli bližšie ako na jeden zo spôsobov vymoženia pohľadávky.

Čo je platobný rozkaz a ako dosiahnete jeho vydanie?

Platobný rozkaz patrí medzi druhy súdneho rozhodnutia, ktorým sa žalovanému uloží povinnosť zaplatiť žalobcovi uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradiť mu trovy konania do 15 dní od jeho doručenia alebo aby v tej istej lehote podal odpor. Ide o výsledok konania na príslušnom súde podľa ustanovení Civilného sporového poriadku alebo zjednodušeného tzv. upomínacieho konania, ktorého právny rámec ustanovuje zákon č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní.

Návrh na vydanie platobného rozkazu je možné podať na tlačive zverejnenom Ministerstvom spravodlivosti SR na webových stránkach a v závislosti od konkrétneho prípadu môžete priložiť aj samotnú žalobu. Ak ste spolu s podaním nezaplatili súdny poplatok, súd vás na jeho úhradu vyzve a následne začne konať.

Prečo podať návrh na vydanie platobného rozkazu?

Tento postup má viaceré výhody. Na podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu nepotrebujete využiť služby advokáta, pretože tí šikovnejší ho zvládnu podať aj sami. Samozrejme, ak vám takýto návrh vyplní advokát, šancu na úspech máte vyššiu a zároveň máte väčšiu istotu, že na nič nezabudnete. V opačnom prípade bude návrh potrebné doplniť, čo cestu k vydaniu platobného rozkazu zbytočne predĺži.

Po podaní návrhu na vydanie platobného rozkazu súd nenariaďuje pojednávanie a pri rozhodovaní vychádza len z tvrdení a dôkazov, ktoré ste predložili. Výhodou je, že ak súd platobný rozkaz vydá a žalovaný v lehote nepodá odpor, má platobný rozkaz rovnaké účinky ako rozsudok, teda sa stáva platným exekučným titulom, na základe ktorého je možné následne podať návrh na vykonanie exekúcie, ak napriek vydanému platobnému rozkazu dlžník nesplatí svoj dlh.

Špecifiká upomínacieho konania

Ako sme už vyššie spomenuli, vydanie platobného rozkazu môže byť aj výsledkom zjednodušeného tzv. upomínacieho konania. V takom prípade sa návrh podáva výlučne elektronicky a to na príslušný súd, ktorým je Okresný súd Banská Bystrica. V návrhu je okrem iného potrebné uviesť uplatňovaný peňažný nárok, opis skutočností, z ktorých vznik nároku vyplýva a tiež je potrebné priložiť dôkazy, ktoré preukážu, že máte voči žalovanému nárok, napríklad objednávku, faktúru alebo zmluvu o pôžičke.

Čo sa stane ak dlžník podá odpor voči platobnému rozkazu?

Cesta k vydaniu platobného rozkazu nemusí byť taká jednoduchá ako by sa mohlo zdať. Nastať môžu dve situácie. Ak súd vyhodnotí, že na základe návrhu a dodaných dôkazov nie je možné vydať platobný rozkaz, bude postupovať obdobne ako pri podaní žaloby podľa Civilného sporového poriadku. Žalovaný aj žalobca sa teda budú môcť k návrhu vyjadriť a následne dôjde k predbežnému prejednaniu sporu alebo nariadeniu hlavného pojednávania.

Súd rovnako zruší platobný rozkaz aj v prípade, že dlžník, teda žalovaný voči nemu v zákonnej lehote podá odôvodnený odpor. Odpor, ktorý súd neodmietol vám bude doručený spolu s výzvou na vyjadrenie v lehote 15 dní. V nej je potrebné uviesť, či navrhujete pokračovanie v konaní na súde príslušnom podľa Civilného sporového poriadku. Ak budete súhlasiť, postupuje sa podľa vyššie uvedeného, teda ako v prípade iného sporu.

Koľko stojí podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu?

Veritelia sa často nechcú obracať na súdy z obavy, že vedenie sporu bude drahé a zdĺhavé. Pri platobných rozkazoch je súdny poplatok rovnaký ako pri podaní žaloby, teda od 1.4.2024 predstavuje minimálna výška poplatku 25 eur a najvyššia možná 25 000 eur, pri obchodných veciach až 50 000 eur. Pri výpočte presnej výšky poplatku sa uplatňuje sadzba 6 % z predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu.

Záverom dodajme, že ak máte oprávnenú pohľadávku, ktorú dlžník dlhodobo odmieta zaplatiť, platobný rozkaz je jedným z nástrojov, ktorý sa oplatí zvážiť. V prípade, že súd platobný rozkaz nevydá, rýchlejšou cestou k vašim peniazom môže byť mimosúdne vymáhanie pohľadávok.

Pridané dňa: 02.08.2024
Spať na Blog

mate otázku?
napíšte nám